Kritický pohľad na marihuanové šialenstvo

Autor: Michal Kodnár | 4.9.2019 o 9:29 | Karma článku: 9,37 | Prečítané:  3735x

Drogová problematika v dôsledku štátnych zásahov a cieľavedomému lobbizmu už dávno nie je problémom ohraničenej skupiny konzumentov.

V súčasnosti sa rozporuplné konverzácie na tému dekriminalizácie marihuany stávajú stále aktuálnejším trendom; a obzvlášť na Slovensku po zverejnených priznaniach miestnych politikov. Striktný názor na marihuanu, či už pozitívny, alebo negatívny, sa po celom svete stal akýmsi amorfným fetišom, ktorý postihol celú spoločenskú vrstvu, vrátane známych osobností, či agresívne diskutujúcich príslušníkov robotníckej triedy na sociálnych sieťach. Tieto radikálne názory zastávajúce striktnú kriminalizáciu, či dekriminalizáciu daných látok majú u väčšiny účastníkov diskusii o drogách základ v ich emocionálnych pohnútkach, ktoré daní ľudia nadobudli bez možnosti vyhľadávania bližších informácií o danej droge, alebo o danej problematike.

Na to, aby sme ako jednotlivci mohli o drogovej problematike racionálne uvažovať a diskutovať, tak je v prvom rade potrebné, aby sme si definovali, čo vlastne droga je, ako vzniká, ako sa v závislosti od trhu vyvíja a hlavne z akých dôvodov sa kriminalizuje.

Droga je vlastne akákoľvek látka, ktorá je po vstupe do živého organizmu schopná pozmeniť jednu, alebo viacero jeho funkcií. Pôsobí priamo alebo nepriamo na centrálny nervový systém a vo väčšine prípadov môže mať priznané postavenie lieku, alebo látky dennej spotreby. Drogová závislosť je definovaná neodolateľným želaním, nutkaním alebo potrebou pokračovať v užívaní drogy a drogu získavať akýmikoľvek prostriedkami. Závislosť od drogy je daná tendenciou zvyšovania dávky drogy, psychickou a často aj fyzickou závislosťou na jej účinkoch.

Drogová problematika v dôsledku štátnych zásahov a cieľavedomému lobbizmu už dávno nie je problémom ohraničenej skupiny konzumentov. Drogy a ich distribúcia predstavujú sociálny i ekonomický fenomén prekračujúci hranice takmer všetkých krajín, ktorý vedie k výrazným medicínskym, sociologickým a ekonomickým dôsledkom s chabou a naivnou snahou na univerzálne riešenie. Jedinou možnosťou je poskytnúť širokej verejnosti čo najpravdivejšie, nestranné a nijak neprekrucované informácie.

 

Historické fakty i historické ilúzie

Obzvlášť v silne konzervatívnej krajine, akou je Slovensko, je extrémne nepopulárny názor pojednávajúci o tom, že marihuana pre verejnosť nepredstavuje väčšie škody, ako iné dostupné a návykové drogy (napr. alkohol, nikotín, cukor) a skutočným dôvodom jej kriminalizácie bolo ohrozovanie ropných spoločností, liehového a tabakového priemyslu, či iných podnikov zameraných na chemickú výrobu. Ak sa však pozrieme do histórie, tak všetky dostupné fakty túto teóriu len potvrdzujú.

História používania marihuany siaha až do roku 3000 pred naším letopočtom, kedy sa konope pestovalo v starovekej Číne.

 • V období starovekého Egypta bola z konope napr. vyrábaná väčšina máp, kníh a vlajok.
 • Slávni európski umelci, ako napr. Rembrant, Gainsborough a Vincent Van Gogh maľovali výhradne na konopné plátno.

 • V Amerike bola marihuana dokonca cenným platidlom; od roku 1631 do začiatku 19. storočia sa v nej mohli platiť dane zaplatené výhradne touto plodinou.

 • 80 % technického tovaru, tkaniny, závesov, obrusov, oblečenia a bielizne bolo vyrábaného z konope až do roku 1820, kedy na trh prišla čistička bavlny.

 • V roku 1908 zostrojil Henry Ford prvý typ vozidla Modelu T, ktorý bol navrhnutý tak, aby jazdil na konopný benzín. Tento automobil mal taktiež plastické konopné panely, ktorých odolnosť voči nárazu bola údajne desaťkrát väčšia, než u ocele.

 • V roku 1916 americká vláda predpokladala, že do roku 1940 bude všetok papier pochádzať z konope a v dôsledku toho nebude nutné plieniť lesy. Vládne výzkumy ukázali, že 1 aker konope, čo je asi 4000 m2, dokáže v oblasti produktivity nahradiť 4,1 akru stromov.

 • V USA boli farby a laky vyrábané z konopného oleja až do roku 1937. Podľa odhadov tu bolo len na výrobu farbív v roku 1935 spotrebovaných 58 000 ton konopných semienok.

 • Vo februári roku 1938 vydal časopis Mechanical Engineering článok s názvom „Najvýnosnejšia a najhodnotejšia rastlina, ktorá sa dá pestovať“. V článku bolo uvedené, že v prípade pestovania marihuany spolu s využitím moderných technológií by sa z nej podarilo spraviť najrozšírenejšiu poľnohospodársku plodinu nielen v USA, ale na celom svete.

 • V roku 1937 si chemická spoločnosť DuPont patentovala proces výroby plastov z ropy a uhlia. Ročná správa naliehala na investorov, aby investovali do ich petrochemickej divízie. Umelé hmoty ako plasty, celofán, nylón, celulóza a pod. bolo od tejto chvíle možné vyrábať z ropy. Prírodná konopná industrializácia by podľa odhadov zruinovala 80 % priemyslu DuPontu.

Mediálna manipulácia

V 20. a 30. rokoch prepuklo v bulvárnej žurnalistike šialenstvo v oblasti údajnej hrôzy vyvolanej marihuanou. Hrozba tejto drogy sa dokonca dostala na titulnú stranu novín Heart News. Fóbia z marihuany bola ešte k tomu posilnená sériou propagandistických filmov, kde bola marihuana vykreslená ako nebezpečná droga, ako napr. Reefer Madness (1936), Marihuana: Assassin of Youth (1935), Marihuana: The Devil's Weed (1936), ktoré boli vyrobené niekoľkými podnikateľmi petrochemických spoločností (vrátane DuPontu), ktorých cieľom bolo zaistenie podpory verejnosti, aby mohli lobbisti pretlačiť zákony kriminalizujúce marihuanu.

Doslovná citácia z pasáže The Burning Question aka Reefer Madness:

Agresívne narkotikum...

Akty šokujúcej agresivity...

Neliečiteľné šialenstvo...

Účinky, ktoré ničia dušu...

...Pod vplyvom drogy zabil celú svoju rodinu sekerou...

...Horšia a smrteľnejšia je hrozba marihuany, než hrozba týchto dušu ničiacich drog (heroín, kokaín)

Film Reefer Madness bol nakoniec zakončený vetou "Povedzte to vaším deťom".

 

Záver

 • Konopné plasty sú biologicky odbúrateľné; postupom času sa rozložia a neničia životné prostredie podobne, ako plasty vyrábané z ropy.
 • Semienka marihuany patria k jedným z najväčších zdrojov bielkovín v prírode a mohli by sa tak stať vhodnou potravinou pre ľudí žijúcich na hranici chudoby.
 • Konopné oblečenie je oproti klasickému bavlnenému omnoho odolnejšie.
 • "Liečebná marihuana" je predávaná iba úzkej skupine ľudí, zatiaľčo majorita je nútená vstúpiť do systému, ktorý sa spolieha na chemické alternatívy.

Keďže je dekriminalizácia marihuany rovnako ako legalizácia všetkých iných drog na Slovensku zatiaľ pochopiteľne v nedohľadne, tak tento článok zásadne nepropaguje žiadne politické ciele a ani ideológie. Všetky historické fakty, ktoré článok obsahuje, si je možné overiť v knihe Encyclopedia Britannica, ktorá bola mimochodom viac ako 150 rokov tlačená na konopnom papieri.

 

 

 

 

 

           

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hrdosť na syna? Radšej keby sa vrátil, hovoria rodičia Jána Kuciaka

Rodičia novinára sa tešia z prvého vnúčaťa.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Galko a Blahová skórovali ako nikdy

Mať obľúbeného politika je to isté ako mať obľúbenú chorobu.


Už ste čítali?